• Sapanca

SAZAN BALIĞI TUTMA YARIŞMASI


YARIŞMADA REKOR OLARAK 1 METRE BOYUNDA, 16 KİLOGRAM 200 GRAM’LIK SAZAN  BALIĞI YAKALANDI.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Sapanca, Kartepe Belediyeleri ve Kamader(Kocaeli Sportif Olta Balıkçıar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği) tarafından 04-08 Kasım tarihleri arasında 5 gün boyunca süren 9.Ulusal ve Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması sona erdi.
6’sı yurtiçinden toplam 52  takım, en çok ve en büyük balığı tutmak için yarıştılar. Büyük ödülü Fox Lodos ekibi kazandı.

Yarışmaya takımlar 3' er kişiden oluşan 52 takımla katıldılar. Toplam olarak 156 olta balıkçısı sporcusunun katıldığı yarışmanın Sapanca Gölü kıyısındaki mekanları ise Kartepe Eşme Sahili, Sapanca Kırkpınar ve Uzunkumpark Sahili ve Serdivan Esentepe Sahili oldu. Geçen yıla göre sporcu sayısının 3 kat arttığına dikkat çekilen yarışmada en büyük balık olan 16 kilogram 200 gram ve 1 metre boyundaki sazan, Kartepe Eşme sahilinde yakalandı. Yarışmada tutulan tüm balıklar gerekli gerekli kayıtlardan sonra göle bırakıldı.

Yurtdışında katılımcı ülkeler Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Belarus. En çok sazan balığını ise 35 kilogram 875 gramla ve 4 adet sazan balığıyla Extreme Carp Team takımı yakaladı.

5 gün boyunca Sapanca Gölü' nün çeşitli sahil kesimlerinde en fazla ve en  büyük Sazan Balığı' nı tutabilmek için yarışılan etkinliğin bitiminden sonra Kartepe' de düzenlenen ödül törenine Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Yavuz, Kamader Başkanı Engin Uztürk ile olta balıkçılığı sporcuları ve olta balıkçılığına meraklı olanlar katıldılar.

Yarışmacıları 2 gün boyunca ziyaret eden Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer : ‘’Sapanca Gölü için olta balıkçılığını özendirmek amacıyla yeni etkinlikler de hayata geçecek.’’

9.Ulusal ve Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması ödül töreninde bir konuşma yapan Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, yarışmaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın katkılarının çok önemsenmesi gerektiğini, Kamader ve Kartepe Belediyesi’ nin Sapanca Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirdikleri yarışmanın Sapanca Gölü’ nün kullanılıp korunması bağlamında da örnek bir etkinlik olduğunu vurguladı. Yarışmaya geçen yıla göre katılımın çok artmış olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu da belirten Başkan Yılmazer, önümüzdeki yıllar için Sapanca Gölü’ nde olta balıkçılığını canlandırmak ve yaygınlaştırmak için daha büyük bir çaba göstereceklerini ifade ederek, Kamader ile yurtiçi ve yurtdışından yarışmaya katılan tüm sporculara ilgilerinden dolayı teşekkür etti ve yarışmada dereceye giren sporculara Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kamader Başkanı Engin Uztürk ile birlikte çeşitli ödüller takdim edildi.


Bu haber 6436 kez görüntülendi